ОСНОВНИ ТЕНДЕНЦИИ И ФОРМИ НА ФИЗИЧЕСКАТА АКТИВНОСТ


Copyright 2014 ©  - ОТФФА

Сайтът е създаден от  Любомир Вълев

Движейки

      се,

създаваш

  себе си!

Форми на адаптирана физическа активност

Форми на адаптирана физическа активност


 Адаптираната физическа активност е структурирана от следните направления:

Адаптирано физическо възпитание

Адаптирана физическа рекреация

Адаптиран спорт

Адаптирана физическа рехабилитация

Адаптираното физическо възпитание се извършва в специализираните учебни заведения, ресурсни центрове и др. То се провежда по предварително одобрена и съобразена с инвалидностите и заболяванията на децата програма, в часовете по физическо възпитание в европейските страни.

Адаптирана физическа рекреация при децата с инвалидности и здравословни проблеми се провежда в свободното им време . Нейната насоченост е с оздравителен характер. Тя се осъществява под формата на : зимен или летен оздравителен лагер, занимания в рехабилитационните центрове, занимания в спортно-възстановителни центрове, спортни клубове и др.

Адаптирания спорт има две основни направления:


адаптиран реакреационно-оздравителен спорт

адаптиран спорт за високо спортно майсторство

Рекреационно-оздравителния спорт е насочен към предотвратяване на вторични заболявания и доколкото е възможно коригиране и възстановяване на организма. Рекреационно-оздравителният спорт може да се приеме за вторична рехабилитация. Неговата основна задача е да стимулира и подобри имунната система на децата. Провежда се под формата на тренировъчни занимания , надпревари, състезателни игри и др. Той се осъществява в спортните клубове и секции за хора с увреждания, под ръководството на квалифицирани за тази дейност специалисти.

Адаптирания спорт за високо спортно майсторство е предназначен за подготовката на състезатели участващи  на Параолимпийски игри, Специални Олимпиади, Световни първенства за глухи, слепи и др.



Параолимпийски игри


Параолимпийски игри[1] (на английски: Paralympic Games) са спортно събитие за атлети с двигателни, сетивни и интелектуални увреждания. Провеждат се на всеки четири години след Олимпийските игри и се организират от Международен параолимпийски комитет. Името "Параолимпийски" е образувано с помощта на гръцкия предлог "παρά" ("до", "заедно с") и така се обозначава, че събитието се провежда паралелно на Олимпийските игри.



История


Параолимпийските игри започват след края на Втората световна война, когато д-р Лудвиг Гутман въвежда спорта като метод за рехабилитация на ранени войници и цивилни. Скоро в клиниката му "Стоук Мандвил" в Англия пациентите започват да се занимават и със състезателни спортове. На 28 юли 1948 година, когато се откриват Олимпийските игри в Лондон, д-р Гутман организирал първото състезание за атлети на инвалидни колички. Нарекъл състезанието "Игри "Стоук Мандвил"". Скоро към начинанието се присъединили и чужденци и така през 1952 година се създава Международния комитет на игрите "Стоук Мандви". През 1960 година се провеждат първите Параолимпийски игри веднага след Олимпйските в Рим. Събитието имитира Олимпийските игри и в него участват 400 атлети от 23 държави.


От 1988 година Параолимпийските игри се провеждат в същия град като Олимпийските игри, три седмици след приключването им и на същите терени.



Летни параолимпийски игри





































Спортни дисциплини в летните игри


 Стрелба с лък

 Лека атлетика

 Boccia

 Колоездене

 Конна езда

 Параолимпйски футбол за атлети със зрителни увреждания

 Параолимпийски футбол за атлети с церебрална парализа

 Голбол

 Джудо

 Вдигане на тежести

 Гребане

 Ветроходство

 Стрелба

 Плуване

 Тенис на маса

 Параолимпийски волейбол

 Баскетбол с инвалидни колички

 Фехтовка с инвалидни колички

 Ръгби с инвалидни колички

 Тенис с инвалидни колички


Спортни дисциплини в зимните игри


       Аплийски ски слалом

 Параолимпйски хокей

 Биатлон

 Ски бягане

 Кърлинг с инвалидни колички



Категории


 Състезатели с ампутации;

 Състезатели с церебрална парализа - в категорията влизат и атлетите с мозъчни травми, удар и подобни проблеми на равновесието, координацията или мускулния контрол

 Състезатели с интелектуални затруднения (в момента е неактивна)

 Състезатели в инвалидни колички

 Състезатели със зрителни увреждания

 Les Autres (на френски: останалите) - за състезатели, които не попадат в другите категории; в категорията попадат и малките хора, състезателите с множествена склероза и вродени деформации на крайниците.


Адаптирана физическа култура

Форми на адаптирана физическа активност

Въздействие на адаптираната физическа активност

Физическа активност по света

Европейски съюз спорт