ОСНОВНИ ТЕНДЕНЦИИ И ФОРМИ НА ФИЗИЧЕСКАТА АКТИВНОСТ


Copyright 2014 ©  - ОТФФА

Сайтът е създаден от  Любомир Вълев

Движейки

      се,

създаваш

  себе си!

Форми на адаптирана физическа активност

Форми на адаптирана физическа активност


 Адаптираната физическа активност е структурирана от следните направления:

Адаптирано физическо възпитание

Адаптирана физическа рекреация

Адаптиран спорт

Адаптирана физическа рехабилитация

Адаптираното физическо възпитание се извършва в специализираните учебни заведения, ресурсни центрове и др. То се провежда по предварително одобрена и съобразена с инвалидностите и заболяванията на децата програма, в часовете по физическо възпитание в европейските страни.

Адаптирана физическа рекреация при децата с инвалидности и здравословни проблеми се провежда в свободното им време . Нейната насоченост е с оздравителен характер. Тя се осъществява под формата на : зимен или летен оздравителен лагер, занимания в рехабилитационните центрове, занимания в спортно-възстановителни центрове, спортни клубове и др.

Адаптирания спорт има две основни направления:


адаптиран реакреационно-оздравителен спорт

адаптиран спорт за високо спортно майсторство

Рекреационно-оздравителния спорт е насочен към предотвратяване на вторични заболявания и доколкото е възможно коригиране и възстановяване на организма. Рекреационно-оздравителният спорт може да се приеме за вторична рехабилитация. Неговата основна задача е да стимулира и подобри имунната система на децата. Провежда се под формата на тренировъчни занимания , надпревари, състезателни игри и др. Той се осъществява в спортните клубове и секции за хора с увреждания, под ръководството на квалифицирани за тази дейност специалисти.

Адаптирания спорт за високо спортно майсторство е предназначен за подготовката на състезатели участващи  на Параолимпийски игри, Специални Олимпиади, Световни първенства за глухи, слепи и др.



Параолимпийски игри


Параолимпийски игри[1] (на английски: Paralympic Games) са спортно събитие за атлети с двигателни, сетивни и интелектуални увреждания. Провеждат се на всеки четири години след Олимпийските игри и се организират от Международен параолимпийски комитет. Името "Параолимпийски" е образувано с помощта на гръцкия предлог "παρά" ("до", "заедно с") и така се обозначава, че събитието се провежда паралелно на Олимпийските игри.



История


Параолимпийските игри започват след края на Втората световна война, когато д-р Лудвиг Гутман въвежда спорта като метод за рехабилитация на ранени войници и цивилни. Скоро в клиниката му "Стоук Мандвил" в Англия пациентите започват да се занимават и със състезателни спортове. На 28 юли 1948 година, когато се откриват Олимпийските игри в Лондон, д-р Гутман организирал първото състезание за атлети на инвалидни колички. Нарекъл състезанието "Игри "Стоук Мандвил"". Скоро към начинанието се присъединили и чужденци и така през 1952 година се създава Международния комитет на игрите "Стоук Мандви". През 1960 година се провеждат първите Параолимпийски игри веднага след Олимпйските в Рим. Събитието имитира Олимпийските игри и в него участват 400 атлети от 23 държави.


От 1988 година Параолимпийските игри се провеждат в същия град като Олимпийските игри, три седмици след приключването им и на същите терени.



Летни параолимпийски игри





































Спортни дисциплини в летните игри


 Стрелба с лък

 Лека атлетика

 Boccia

 Колоездене

 Конна езда

 Параолимпйски футбол за атлети със зрителни увреждания

 Параолимпийски футбол за атлети с церебрална парализа

 Голбол

 Джудо

 Вдигане на тежести

 Гребане

 Ветроходство

 Стрелба

 Плуване

 Тенис на маса

 Параолимпийски волейбол

 Баскетбол с инвалидни колички

 Фехтовка с инвалидни колички

 Ръгби с инвалидни колички

 Тенис с инвалидни колички


Спортни дисциплини в зимните игри


       Аплийски ски слалом

 Параолимпйски хокей

 Биатлон

 Ски бягане

 Кърлинг с инвалидни колички



Категории


 Състезатели с ампутации;

 Състезатели с церебрална парализа - в категорията влизат и атлетите с мозъчни травми, удар и подобни проблеми на равновесието, координацията или мускулния контрол

 Състезатели с интелектуални затруднения (в момента е неактивна)

 Състезатели в инвалидни колички

 Състезатели със зрителни увреждания

 Les Autres (на френски: останалите) - за състезатели, които не попадат в другите категории; в категорията попадат и малките хора, състезателите с множествена склероза и вродени деформации на крайниците.


Адаптирана физическа култура

Форми на адаптирана физическа активност

Въздействие на адаптираната физическа активност

Физическа активност по света

Европейски съюз спорт

An old version of the Flash plugin was detected. Please upgrade your Flash plugin.